יום עיון ארגונים הקבלנים צפון וחיפה.קרדיט תמונה: יחצ

כחודש ימים לאחר הטבח הנוראי  ביישובי עוטף עזה אשר גבה את חייהם של למעלה מ 1,400 אזרחים וחיילים נראה כי  צפוי משבר הכלכלי אשר יזלוג  לשוק הנדל"ן כשגם ערב לפני המתקפה סבל שוק הנלד"ן מריבית גבוהה  של בנק ישראל  והאטה במכירות, עתה נראה כי המדינה בדרך למשבר גדול. עם למעלה מ – 300,000 איש במילואים, עצמאים ללא הכנסה  קשה לראות התאוששות בחודש הקרוב.

עוד לפני החגים אלו היו ההתבטאויות של יו"ר ארגון הקבלים בפתח תקווה, ובחיפה.

יו"ר ארגון קבלני פתח תקווה: "לאנשים לא יהיה איפה לגור, ולא נראה שזה מעניין את הממשלה ואת חלק מהעיריות"

ראול סרוגו: "שוק הנדל"ן נמצא במצב קשה וחייב התערבות ממשלתית. יש כיום כשל שוק שלא יכול לתקן את עצמו ותהיה כאן קטסטרופה"

"המצב בשוק הנדל"ן הישראלי מורכב מאוד, אין מה לייפות את המציאות", כך אומר אהרון דינוביץ', יו"ר ארגון הקבלנים פתח תקווה, בכנס שנתי שקיים הארגון לקראת החגים. לדבריו, "אנחנו מתמודדים עם ירידה בהתחלות הבנייה, ירידה במכירות, ויש לנו ממשלה שלא עושה כלום בנידון, ושר שיכון שדואג רק למגזר שלו – המגזר החרדי. לאחרונה פורסם כי ב-2022 נוספו לישראל 90 אלף משקי בית חדשים, ועלו לארץ 75 אלף עולים, ועוד 34 אלף מתחילת 2023. התחלות הבנייה ירדו מקצב של 80 אלף בשנה ב-2022 לקצב של 50 אלף השנה, ורק בגין תקופה זו חסרות 80 אלף דירות והפער הולך וגדל. לפי נתוני התאחדות הקבלנים בוני הארץ, בשוק חסרות בסך הכל כ-200 אלף דירות.

"תפקוד הממשלה לקוי בכל התחומים, ציבור נוטלי המשכנתאות סופגים פגיעה אנושה, והאינפלציה הגוברת מעצימה את חוסר הוודאות. במציאות שכזו, לא יהיה לאנשים איפה לגור, ונראה שזה לא מעניין את הממשלה, וגם לא עיריות רבות בארץ. מצוקת הדיור לא נמצאת בראש סדר העדיפויות של הממשלה וגם ראשי הערים מעדיפים לקדם שטחי תעסוקה שהארנונה מהם גבוהה פי 4 ממגורים, ולא משנה אם מגדלי המשרדים יישארו בסוף ריקים".

 

לפני החגים ההתייחסות של ראשי ענף הנדל"ן היתה  על הריבית הגבוהה בלבד והם לא שיערו שמלחמה בדרך.

אלון רחמיאן: "אין תגובה הולמת מצד המדינה להעלאת הריבית – ענף הנדל"ן הישראלי במצב לא טוב"

יו"ר ארגון קבלני מחוז צפון ביום עיון משותף עם ארגון קבלני מחוז חיפה: "מענף שהיה קטר מוביל במשק, אנו צופים ירידה של 40% בפעילות בשנת 2023"

יו"ר ארגון קבלני חיפה עופר שגיב: "המחסור בדירות רק יילך ויגבר ולא יהיה לאנשים איפה לגור. פשוט לא תהיה סחורה בשוק, והמשמעות היא הרת גורל"

"ענף הנדל"ן הישראלי נמצא במצב לא טוב כיום, עקב עליית הריבית החדה בשנה האחרונה, ששינתה את כל חוקי המשחק. מענף שהיה קטר מוביל במשק, ושהכניס למדינה הכנסות ממיסים בהיקף 75 מיליארד שקל ממיסוי ומכירת קרקעות, ו-90 מיליארד שקל ב-2022, אנו צופים ירידה חדה של 40% בשנת 2023" – כך אומר אלון רחמיאן, יו"ר ארגון קבלני מחוז צפון וסגן נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ האחראי על הארגונים המקומיים.

רחמיאן דיבר ביום עיון משותף בנושא מיסוי מקרקעין, שקיימו ארגוני הקבלנים מחוז הצפון ומחוז חיפה, בשיתוף משרד עו"ד מאיר מזרחי ושות' והקרן לעידוד ופיתוח ענף הבנייה לקראת החגים.

בתוך כך, עם תחילת המלחמה נשמעות הערכות כי גם העלייה לארץ תגדל  המ שיצריך בנייה מואצת של אלפי יחידות דיור.

 Apartments in Israel