נערכים לרכישת דירה לפני שהמחירים יזנקו?

המדריך המלא לרכישת דירה במציאות הפכפכה ומאתגרת

רכישת דירה היא אירוע משמעותי ולפעמים חד פעמי בחיי המשפחה, אבל היא גם (ובעיקר) הוצאה כלכלית כבדה ומשמעותית, בעולם של ריביות הממשיכות לעלות ומחירי נדל"ן תנודתיים, המושפעים מהסטטוס הבטחוני, הכלכלי והנדל"ני של מדינת ישראל.

לכן, חשוב יותר מתמיד לגשת למלאכת רכישת הדירה מתוך חשיבה מעמיקה, לא לפעול בפזיזות, לשים לב לכל הפרטים, לשאול את כל השאלות ולתכנן את כל הצעדים מראש.
נזכיר כי  בדיקה יסודית ומדויקת לפני רכישת הדירה, במיוחד בתקופה מבלבלת כששוק הנדל"ן עובר תהפוכות,  תחסוך לכם כאבים בראש ובכיס.
מה עוד כדאי לדעת? הנה המדריך המלא:

 1. משכנתא – חשוב לקבל אישור עקרוני לנטילת המשכנתא לפני שיוצאים לדרך כדי לא להגיע למצב שבו תחתמו על ההסכם לרכישת הדירה ולא תוכלו לממן אותה.
  לאור השינויים בריביות חשוב לערוך סקר מקיף בבנקים השונים, להתמקח כמה שרק ניתן, ולהיעזר באיש מקצוע אם יש צורך. וודאו שאתם יודעים כמה תידרשו לשלם בכל חודש, ושימו לב שאתם אכן יכולים לעמוד בהחזרים. שימו לב לנושא הריביות המשתנות, שרשמו זינוק משמעותי בשנתיים האחרונות, ולא ברור מתי יתחילו לרדת.
 1. סקר שוק ומחירים- ערכו סקר שוק מקיף באזור בו הנכם מעוניינים לרכוש. בדקו את המחירים בהם נמכרו דירות באזור בתקופה האחרונה ועשו השוואה. הדבר נכון תמיד, ונכון שבעתיים בתקופה שבה אנחנו נמצאים. לא אחת תגלו שהמחיר המבוקש על הדירה האופציונלית גבוה משמעותית מהשוק, ותשקלו את צעדיכם. חשוב לזכור שמגמת המחירים נמצאת בימים אלה בעלייה, ולכן אל תתמהמהו מדי אבל גם אל תמהרו מבלי לבדוק לעומק את המחירים. מומלץ שתתייעצו עם איש מקצוע בנושא, שמכיר את המחירים באזור, את המגמות ואת ההזדמנויות שאולי פספסתם.
 1. אל תחתמו לעולם על זיכרון דברים ללא ייעוץ משפטי – זיכרון דברים הוא חוזה לכל דבר. ברגע שחתמתם על זיכרון דברים, הדבר מצמצם את כוח המיקוח שלכם על החוזה. לכן, אנו ממליצים להעביר את טיוטת החוזה ולבצע את התהליך כולו עם עו"ד מטעמכם, מומחה בדיני מקרקעין, אשר יתמקח על הפרטים.
 1. שימו לב למס הרכישה: עלות זו היא חלק מההוצאות הנלוות לרכישת דירה, אבל שווה להתעכב עליה גם בנפרד. קיימות מדרגות שונות למס הרכישה עבור דירה ראשונה ועבור דירה שניה  ואלה משתנות כמעט מדי שנה בהוראת המדינה.
  אלו מדרגות המס ברכישת דירה ראשונה/יחידה, נכון לימים אלה:

עד מחיר דירה של 1,978,745 ש"ח – לא ישולם מס רכישה.
החל ממחיר דירה של 1,978,745 ש"ח ועד 2,347,040 שקל – מס רכישה של 3.5%.
החל ממחיר דירה של2,347,040  שקל ועד 6,055,070 שקל – מס רכישה של 5%.
החל ממחיר דירה של6,055,070 שקל ועד 20,183,565 שקל – מס רכישה של 8%.
מעל מחיר דירה של 20,183,565 ₪ – מס רכישה של 10%.

 1. קראו בתשומת לב את המפרט הטכני – תדאגו שכל האבזרים הנחוצים והבסיסיים קיימים ונמצאים בדירה כגון: נקודות מים ונקודת גז במרפסת השמש ובחדר הכביסה, קיבולת דוד, סוג וכמות שקעים מתגים חשמליים וכו'. בדירות יד שנייה, וודאו אם יש בדירה את כל האבזרים שיענו על הצרכים כגון כיריים, ברז מקלחת, ריצוף וכו', אל תהססו לבדוק מי היצרן, כמה שנים הם מותקנים בדירה ומאיפה הגיעו, כדי שתוכלו להיערך לעלויות צפויות בהמשך.
 1. הימנעו מרכישת ציוד לפני המעבר – אחרי שחתמתם על החוזה והגעתם שוב לדירה כדי למדוד אותה, אל תתפתו לקנות ריהוט חדש לפני שעברתם לגור.
  דברים שרואים משם לא רואים מכאן, ולכן רק לאחר שכל הציוד מסודר וחיים אתו לפחות שבוע, אפשר לראות מה באמת חסר ובמה אין באמת צורך. 

המדריך נכתב ע"י גלי אפל קסטל, שמאית מקרקעין ומנכ"לית סוכנות הנדל"ן "דיור פלוס".

גלי אפל קסטל צילום ליאת אולמרט
גלי אפל קסטל שמאית מקרקעין ומנכ"לית סוכנות הנדל"ן "דיור פלוס"